Parsel Bacası Ankara


Parsel Bacası Ankara

Parsel bacası adından da anlaşılacağı gibi bir parsel üzerinde bulunan; evlerin, hanelerin pis su ve atık maddelerini kanalizasyon borularına yani rögara iletin bir baca çeşididir. Muayene bacasına benzer. Ama bu bacalar hane içinde bulunur. Haneden aldığı pis suyu direkt olarak rögara dışarı iletir. Bu işlemi mümkün olduğu kadar çabuk yapması adına rögar ile parsel bacası arası mesafe kısa tutulmalıdır.
Rögarlara Göre Konumu
Bacalar denince akla parsel bacası ve rögarlar gelir. Rögarlar ise farklı isimler ile anılmaktadır. Bunlar; muayene bacası ve menhol olarak biliniyor. İster elektrik tesisatı, ister haberleşme hattı ister içme suyu ya da pis su olsun bacalara ihtiyaç vardır. Bacalar kentleşmeden son derece önemlidir. Bu yapılar sayesinde onca emekle yapılan kanalizasyon ve hat döşeme işlemleri harap olmadan tamir edilebiliyor. İlgili görevliler hangi hatta sorun çıktıysa buradan tamir işlemini yürütüyor. Ya da bakım zamanı geldiğinde buradan girerek bakım yapılabiliyor.
Parsel bacası ve rögarlar havalandırma görevi de görmektedir. Bunların kare ya da yuvarlak tasarımları bulunmaktadır. Fakat yuvarlak kapakların daha kullanışlı olduğu biliniyor. Bunun nedeni ise görevlilerin buradan girmesinin kolay olmasıdır. Yani yuvarlak şekil insan bedenine uygundur. Diğer özellik de yuvarlak şekilde pis atıklar kapak etrafında birikse de içine giremiyor. Son olarak bacaların kapağı yuvarlak olursa kapak tam yerleşmediğinde düşme sorunu ile karşılaşılmıyor.

Parsel Bacası Ankara ile Benzer Yazılar:

28 Haziran 2017 Saat : 4:03

Parsel Bacası Ankara Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

beton parsel bacası Son Yazılar FriendFeed

Son Yorumlar