Beton Parsel Bacası


Beton Parsel Bacası

Parsel bacaları ev ve binalardaki kanalizasyon sistemleri için çok önemli bir yapıdır. Bakıldığından rögarlara benzemektedir. Zaten farkları bulundukları yer de denebilir. Adı ütüne parsel bacası bir parselin, hanenin içinde bulunur. Hanedeki atık sular bu bacalar aracılığıyla dışarıdaki rögara ulaştırılır. Yani yol üzerindeki kanalizasyon sisteminde bulunan rögara giden pis sular parsel bacası yoluyla gitmektedir. Bu bacaların diğer görevi su seviyesini değiştirmekle ilgilidir.
Parsel Bacalarının Görevi
Parsel bacalarının atık suyu rögara iletmesi dışında şekil itibariyle de farklı özelliklerinden bahsedebiliriz. Baca dediğimiz bu yapılar bir insanın o yapının içine girmesine müsait bir şekilde yapılmıştır. Su borularında bir sorun olduğunda ya da bu alanda sorun yaşandığında görevliler bacalardan girerek tamir yapabilir. Aynı zamanda bakım işlemlerini de bu bacalardan yürütmektedirler. Parsel bacası olmasaydı su tesisatlarının tamiri ve bakımı son derece zor olurdu. Üstelik yapıya daha çok zarar verilebilirdi. Bacaların havalandırma amaçlı kullanıldığı da bilinmektedir. su sızmasını engellemektedir.
Bacaların Özellikleri
Genel olarak bacalar yuvarlak biçimlidir. Bazıları dört köşeli de olabilir. Ama en kullanışlısının yuvarlak biçimli olanlar olduğu bilinmektedir. Genelde rögarların daha çok yuvarlak bacalar olduğunu görebiliriz. Parsel bacaları da her iki şekilde olabiliyor.
Yuvarlak bacalar basıncın ayarlanmasını sağlaması bakımından da önemlidir. Taşınması kolay olduğunda bu şekiller sıkça tercih ediliyor. Atık maddelerin de içeri sızmasına engel oluyor.

Beton Parsel Bacası ile Benzer Yazılar:

28 Haziran 2017 Saat : 4:03

Beton Parsel Bacası Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

beton parsel bacası Son Yazılar FriendFeed

Son Yorumlar